Dan sjećanja na žrtve domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Dan sjećanja na žrtve domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Domovinski rat obilježen je velikim stradanjima brojnih gradova, hrvatskih branitelja i ljudi. Posebno su u kolektivnu svijest hrvatskog naroda urezane žrtve grada Vukovara i Škabrnje, koji su se dogodile 18. studenoga 1991. godine, i u danima koji su njemu slijedili.

 

 

Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje 

 

Sukladno Zakonu, 18. studenoga obilježava se Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje odnosno kao državni praznik.

 

Iz krvi i bola niknut’ će cvijeće

 

Bitka za Vukovar počela je 25. kolovoza 1991. godine, a završila 18. studenoga 1991. godine slomom obrane grada. Tijekom agresije u Vukovaru je, prema podacima Hrvatskog sanitetskog stožera, do 19. studenoga 1991. godine poginulo 450 branitelja i 1350 civila, od toga 86 djece.

S ciljem očuvanja trajne uspomene i sjećanja na žrtvu Vukovara u Domovinskom ratu, Vlada RH donijela je 2020. godine Zakon o proglašenju Vukovara mjestom posebnog domovinskog pijeteta (Narodne novine, broj 25/2020).

 

Žrtva Škabrnje

 

Škabrnja je, uz Vukovar, simbol stradanja Hrvatske u Domovinskom ratu. U Škabrnji je 18. studenoga 1991. godine ubijeno i masakrirano 43 civila i 15 hrvatskih branitelja. Sveukupno u Domovinskom ratu, Škabrnja je imala 55 civilnih žrtava i 25 poginulih branitelja. Nakon rata još je šest mještana stradalo od zaostalih minsko-eksplozivnih sredstava. Do oslobođenja mjesta u Oluji 1995. godine, u Škabrnji je ubijeno 86 osoba.

U našoj Općini ugostili smo brojne prognanike i nastojali im omogućiti život dostojan čovjeka.

Naši Dubašljani – branitelji aktivno su sudjelovali u obrani domovine i n taj način dali značajan obol obrani Hrvatske.

HVALA BRANITELJIMA ZA DOMOVINU!

 

 

 

Share

Written by:

PRISTUPAČNOST SADRŽAJA AKTIVNA