25 godina od osnutka Općine

25 godina od osnutka Općine

Poštovani stanovnici Općine Malinska-Dubašnica,

Ovog smo ljeta proslavili 25 godina od uspostave Općine koja se prvotno zvala Općina Malinska, da bi se 1997. godine ime preimenovalo u današnji oblik.

Općinsko vijeće je na sjednici 12. srpnja donijelo Odluku o dodjeli javnih priznanja za 2018. godinu. Zahvalnice počasnim građanima gospođi Milici Hržić i gospodinu Milanu Radiću, kao i Posebno priznanje Općinskog vijeća gospodinu Miroslavu Lešku, gospodinu Friedrichu Bieglu i Udruzi Dubašnica Social Club iz New Yorka, dodijeljene su na svečanoj sjednici 19. Lipnja u povodu Dana Općine Malinska-Dubašnica. Bila je to prilika da ovim putem izrazimo zahvalu svima za doprinos društvu i zajednici u proteklim vremenima, kao i sadašnjem ustrajnom zalaganju za prosperitet ovoga kraja.

Turistička sezona približava se kraju, a ovog ćemo se ljeta, odnosno jednoga njegovoga kraćeg dijela sjećati prije svega po iznimno visokim temperaturama koje se niti noću nisu bitno smanjivale, a onda nam je nekako naglo stigla jesen. Ipak nadamo se nastavku lijepog vremena i produžetku turističke sezone.

Lijepo je vrijeme važno i za početak ili nastavak većih građevinskih radova, koje su planirali Općina i privatni investitori.

Posljedice apartmanizacije i izmjene Prostornog plana

Izgradnja velikog broja apartmana, o kojoj se mnogo puta govorilo i pisalo, sve se više u praksi očituje u negativnom kontekstu. Točan broj ljudi u samoj špici turističke sezone u našoj Općini, zbog mnoštva neprijavljenih turista i posjetitelja, nije moguće sa sigurnošću utvrditi, ali prema nekim slobodnim procjenama moglo bi se raditi o brojci od 28 do 32 tisuće ljudi.

Nije potrebno spominjati što ovakav broj ljudi u određenom razdoblju znači za malo područje poput naše Općine, za javne površine, parkirališta, promet, kupališta, odlagališta otpada, buku, itd. Problem postaje još veći kada nema dovoljno radne snage za odgovor ovakvom izazovu, s čime se sve više susreću i mnogi ostali poslodavci. Poučeni ovogodišnjim iskustvima, što skorije treba krenuti s pripremama za narednu turističku sezonu i kolikogod je moguće nastojati poboljšati sve ono što je kvalitetnom turizmu potrebno.

Petim Izmjenama i dopunama Prostornog plana, čije je donošenje u postupku, na 500 m2 bit će moguća izgradnja dvije stambene jedinice, za razliku od dosadašnjih šest, a na 1000 m2 četiri stambene jedinice. Među ostalim korekcijama Plana, omogućit će se lakše uređivanje i građevinski zahvati na morskoj obali, a onemogućit će se daljnja izgradnja ravnih krovova.

Budući da nam je dobar dio obale izgradnjom tisuća apartmana nepovratno uništen, na ovaj ćemo način pokušati spasiti što se spasiti dâ, a to su nam koliko-toliko očuvana sela naše još uvijek lijepe Općine. Neprestano se nameće pitanje, zašto se morala dogoditi ovakva izgrađenost? Što se tiče zahtjeva stanovnika za proširivanjem građevinskih područja kojih i dalje ima previše, o njima će se odlučivati u sveobuhvatnim izmjenama Prostornog plana koje će uslijediti nakon navedenih ciljanih izmjena.

Nastavak radova

Zbog zabrane radova u ljetnim mjesecima, niti Općina nije poduzimala opsežnije građevinske radove. Nakon izgradnje kanalizacije, tijekom lipnja je završeno asfaltiranje u Portu, Vantačićima i Sv. Vidu kako je i planirano; završeni su i radovi na

dječjem igralištu u Sv. Antonu, te sanirane rupe na cestama. U pripremi su radovi na uređenju, odnosno završetku radova u Dubašljanskom drmuniću kako bi djeca mogla čim prije koristiti to područje za igru; podnijet je zahtjev za izdavanjem građevinske dozvole obuhvata 3. (od novog trga do ugostiteljskog objekta Volta); pokrenut je postupak izrade projekta obuhvata 1. A. (Interpretativni centar – kupalište Rupa), kao i obuhvata 5. (zgrada Turističkog ureda pored pošte). Od polovine rujna nastavlja se izgradnja EU projekta odvodnje fekalnih voda na području Porat – Vantačići i Sv. Vid – Maršići. Planira se u ovoj godini početak 1. faze uređenja sportskog parka Bogovići, te probijanje ceste u radnoj zoni K3 Barušići.

Za cestu spoj Markat – Jaz očekuje se izdavanje građevinske dozvole i početak radova najesen, a u fazi projektiranja je cesta Jaz – Kvarnerska ulica. Cesta Markat – Ulica N. Tesle i Markat – more u fazi je projektiranja oborinske odvodnje. Izgradnja oborinske odvodnje planira se u ulicama braće Turčić i Ivana Zajca, N. Tesle, Branka Župana i Ulici R. Boškovića. Sredinom rujna trebalo bi se započeti s 1. fazom radova na cesti D 102 na području naselja Žgombići. Asfaltirana je neuređena cesta na području naselja Žgombići i za dio Maršića u smjeru Rasopasna.

Na području Dražina završena je izgradnja nogostupa te je uređena i osvjetljena staza u Barušićima kod crkvice sv. Pavla. Kod doma u Milovčićima planira se uređenje i asfaltiranje. Nastavit će se i s postavljanjem javne rasvjete, posebice spoja Sv. Anton – Sablići.

Priprema se i preuređenje staroga dječjeg vrtića u Dom udruga, vrijednosti od oko 1,5 milijun kuna. Planiramo i sanaciju fasade na objektu mrtvačnice te nastavak projektiranja Zelene tržnice nakon legalizacije poslovne zgrade Markat.

Otkupljeno i obnovljeno tradicijsko plovilo

Uoči blagdana Polinarove, u pratnji limene glazbe, krčkog bragoca Paulina, brojnih jedrilica i ostalih plovila, na mulu u Malinskoj upriličen je doček obnovljenoga tradicijskog plovila Božjan koji je Općina Malinska-Dubašnica otkupila i dijelom obnovila u malinskarskom škveru. Time se i naša Općina pridružila brojnim gradovima i općinama na Jadranu koji njeguju i promiču tradicijsku brodogradnju kao dio maritimne kulture našeg podneblja, što je zasigurno zanimljivo i brojnim posjetiteljima naše Općine.

Posebno zahvaljujem Krčanima koji su doplovivši svojim bragocom Paulina zajedno s malinskarskim jedriličarskim klubom uveličali ovaj događaj.

Valja spomenuti da je, osim raznih projektiranja šetnica i plaža, produžena šetnica Rajske ceste u smjeru Čufa i Njivica za otprilike 200 metara, pa se ovom prigodom još jednom zahvaljujemo svim vlasnicima zemljišta na području od Bogovske zakote spod lokve do pročistača otpadnih voda, za ustupljenu služnost i mogućnost da se taj put kvalitetno uredi. Time je praktički ostalo još oko 50-ak metara do asfaltiranog puta koji vodi do spomenutog objekta i područja Općine Omišalj, točnije Kijca, što će se nastojati učiniti tijekom 2019. godine. Potkraj ove godine navršit će se stotinu godina od ustanovljenja Župe sv. Mihovila u Sv. Vidu, što ćemo tijekom 2019. Godine obilježiti programom i prigodnom knjigom Antona Bozanića.

Svim župljanima Župe Sv. Vid-Miholjice, u ime službenika Općine Malinska-Dubašnica i svoje osobno ime, čestitam Mihoju, blagdan zaštitnika i suzaštitnika Općine, sv. Mihovila.

Robert Anton Kraljić, načelnik Općine

Share

Written by:

PRISTUPAČNOST SADRŽAJA AKTIVNA