U nedjelju, 8. rujna 2024,, upravo na dan kada je prije 104 godine u Bogovićima rođen akademik Branko Fučić, u Portu je svečano otkrivena njegova bista. Istinski je volio svoju Dubašnicu, a Porat je u njegovu životu obilježio dragi mu period života, te je iz tog razloga bista postavljena upravo u Portu, ispred samostana Sestara Milosrdnica Sv. Križa, a nasuprot njegovom lapidariju u klaustru franjevačkog samostana. Bio je povjesničar umjetnosti, stručnjak za hrvatsku glagoljicu, istinski ljubitelj ljudi i kulturne baštine našega zavičaja.
Na svečanom otkrivanju biste Branku Fučiću u čast, nazočili su predstavnici naših institucija znanosti i kulture, Hrvatske Akademije znanosti i umjetnosti, Staroslavenskog instituta, Matice Hrvatske i Provincije franjevaca trećoredaca glagoljaša, Milosrdne sestre Sv. Križa, predstavnici medija, prijatelji i suradnici Branka Fučića, te njegov sin Nino Fučić s obitelji, a svečanost je započela, kako i pristoji, Mantinjadom u izvedbi domaći sopaca.
Prigodni govor održao je načelnik općine Malinska-Dubašnica Robert Anton Kraljić. Srdačno je pozdravio sve nazočne i otkrio da je općina planirala ovaj skup održati na stogodišnjicu rođenja Branka Fučića, ali ih je spriječio covid-19. Zahvaljuje svima prisutnima i najavljuje govore ostalih istaknutih predstavnika institucija.
Novoizabrani provincijalni ministar provincije franjevaca trećoredaca glagoljaša fra Branko Lovrić također je održao kratki govor u kojem se prvenstveno zahvaljuje tvorcima i realizatorima ovoga skupa. Istaknuo je kako je Akademik Branko Fučić je u samostanu franjevaca trećoredaca u Portu, uz oca Benka i fra Anđelka Badurinu nailazio neiscrpno vrelo naše kulture i baštine, pa će i njegova bista biti svojevrsni putokaz na ovu oazu.
Izaslanik Hrvatske Akademije znanosti i umjetnosti i član bratovštine hrvatskih vinskih vitezova, Ferdo Bašić je uz pozdrave i zahvale opisao Branka Fučića u nekoliko riječi: bio je veliki erudit, pješak, istraživač, glagoljaš, najsvjetlija zvijezda kulture otoka Krka, bodul i građanin svijeta. U svojim je izlaganjima cijenio i naglašavao darove naše zemlje, našega tla. Svojstveno je bilo Branku Fučiću što je svuda išao pješice, jer se pješice ne ide najbrže,ali se najdalje stigne. Istaknuo je kako je opus Branka Fučića bio nagrađen doktoratom Zagrebačkog sveučilišta i prestižnom bečkom Herderovom nagradom. Papa Ivan Pavao II imenovao ga je vitezom Sv. Grgura. Hrvatska Akademija znanosti i umjetnosti primila ga je u svoje redove 1991.godine u razredu za likovne umjetnosti. Aulu Hrvatske Akademije u Zagrebu krasi Bašćanska ploča za koju je akademik Branko Fučić zapisao da ona predstavlja lijevi dio septuma zida u crkvi sv. Lucije u Jurandvoru, a za desnim ulomkom još tragam.
Akademik Milan Mihaljević, istaknuti glagoljaš, profesor i znanstvenog savjetnika u miru iz Staroslavenskog instituta u Zagrebu bio je učenik Branka Fučića. Iznio je zanimljive detalje iz života B. Fučića mnoge anegdote; pomagao je siromasima uplaćivajući svaki mjesec na račun Caritasa. Također, cijenio je vlastitu slobodu i integritet, a posebno ističe jednostavnost i skromnost B. Fučića koja je bila vidljiva od odijevanja do načina života. Perfekcionizam i studioznost ističe M. Mihaljević kao posebne vrline B. Fučića, kao i znatiželja za novim spoznajama, ljubav prema baštini zavičaja, prilagodljivost sugovornicima tijekom svojih izlaganja. Upravo sve te vrline činile su ga posebnim čovjekom cijenjenim i voljenim među svim uzrastima.
Profesor na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu na Odsjeku za povijest i dragi nam Dubašljanin Tomislav Galović je uz srdačne pozdrave svim prisutnima zahvalio što zajednički obilježavamo sjećanje na Branka Fučića, njegov lik i njegovo djelo. Iako je Branko Fučić rođen u Bogovićima, Porat je obilježio najljepši period njegova djetinjstva gdje je za ljetnih mjeseci boravio. Dubašnicu je volio svim srcem, a grb Dubašnice je izradio upravo Branko Fučić. Lapidarij samostana franjevaca trećoredaca je također djelo Branka Fučića i fra Anđelka Badurine i u planu je obnova muzeja uz konzervaciju lapidarija Branka Fučića. Poveznica Branka Fučića s fratrima je bila od samih njegovih početaka, pa treba svakako spomenuti padera Benka Dujmovića, fra Jacinta Rušina, fra Augustina Šabalju (kojem je bio na mladoj misi upravo ovdje u Portu). Branko Fučić je odlučio Porat pozicionirati na kulturnu mapu Hrvatske. Tomislav Galović ističe i važnost Vinka Barbiša iz života Branka Fučića s kojim je često komunicirao. Njegov sin Pavao Barbiš je dao facole i facoliće koji su krasili nedavno održanu mladu misu njegova sina don Apolinara Barbiša, da ukrase svečanost otkrivanja biste Branka Fučića ovdje u Portu. Važna osoba u Fučićevu životu je bio i profesor Nedjeljko Karabaić, glazbenik i muzikolog, koji je tragično stradao od prošlog režima. Fučić je još surađivao i s pokojnim dr. Milanom Radićem, s popom Antonom Barbišem dok je bio na službi na otoku Pagu, dr.Anton Žgombić i mons. Nikola Radić. Komisija koja je oformljena s ciljem obilježavanja sjećanja na Branka Fučića i postavljanja biste sastavljena je od članova: Marija Stela Filipović, Marijan Bradanović, Marino Dujmović, Perica Dujmović, Tomislav Galović i Daina Glavočić. Bista koja je odabrana djelo je kiparice Tatjane Kostanjević. T. Galović se zahvaljuje svima na izvrsnoj suradnji, a također zahvaljuje i prijašnjem načelniku općine Malinska-Dubašnica Antonu Spicijariću i suradnicima Lidiji Milčetić Kovačić i Bernardu Cveliću kojima se zahvaljuje na podupiranje svake njihove inicijative obilježavanja i valoriziranja lika i djela Branka Fučića. Tako su izvrsno surađivali u postavljanju spomen ploče na rodnoj kući B. Fučića, imenovali su ulicu B.Fučića i organizirali međunarodni znanstveni skup 2009.g. Svećenik Ivica Brusić je 1999.g. organizirao postavljanje izložbe u vjeronaučnoj dvorani. T. Galović se zahvaljuje i sadašnjem načelniku Robertu Antonu Kraljiću na podupiranju njihove inicijative u vrednovanju baštine Branka Fučića. Baština Branka Fučića je neprocjenjiva i na nama je da ju njegujemo i otkrivamo.
Autorica biste, akademska kiparica Tatjana Kostanjević kratko se zahvalila općini Malinska-Dubašnica i svima prisutnima. Prilikom rada na bisti, trudila se prikazati i njegov duh, emociju uz sličnost s njegovim likom.
Mladi folkloraši Ivan i Barbara strpljivo su čekali u narodnim nošnjama i svečano otkrili bistu Branka Fučića. Nakon što je fra Branko Lovrić blagoslovio bistu, uslijedio je i prigodni program uz neformalno druženje u atriju samostana.
FOTOGALERIJA
(Tekst: Iva Ljutić, foto: Iva Ljutić i Petar Kopanica)