Prosvjed djelatnika ambulanti opće (obiteljske) medicine s otoka Krka – AMBULANTA NE ĆE RADITI!

Prosvjed djelatnika ambulanti opće (obiteljske) medicine s otoka Krka – AMBULANTA NE ĆE RADITI!

OBAVIJEST

 

Prema informacijama kojima raspolažemo tijekom sutrašnjeg dana, 07. kolovoza 2024. godine na području Općine Malinska – Dubašnica ne će biti pružane usluge u ambulantama opće (obiteljske) medicine.


Djelatnici ambulanti opće (obiteljske) s otoka Krka organiziraju u srijedu 7. kolovoza 2024. u 10,30 sati pred zgradom gradske uprave u Krku mirni prosvjed, zbog nametnutog im ogromnog opterećenja u sezoni uslijed nedostatka turističkih ambulanti.

Iako liječnici obiteljske medicine već godinama upozoravaju na probleme koje imaju u svom djelovanju, nažalost ništa se ne rješava.

Na radnom sastanku Koordinacije Grada Krka i Općina otoka Krka, održane 30. travnja 2024., na kojoj su, osim krčkog gradonačelnika i načelnika svih 6 otočnih općina, sudjelovali voditelj pododsjeka za zdravstvenu zaštitu PGŽ Željko Brajdić, iz Doma zdravlja Primorsko-goranske županije: Emina Grgurević-Dujmić, dr.med., spec. radiologije, Zamjenik ravnateljice Goran Trbojević, dipl.iur., dr.med. Alemka Žic, koordinatorica Ispostave Krk, te iz Koordinacija hrvatske obiteljske medicine dr.med. Leonardo Bressan, predsjednik KoHOMa PGŽ i dr.med. Željan Žic, na kojem se raspravljalo o zdravstvenoj zaštita na otoku Krku pred turističku sezonu 2024. doneseni zaključci:

1. Ocijenjeno je, zbog važnosti teme, neprimjerenim izostajanje s sastanka Župana, odnosno po njemu delegiranog zamjenika i pročelnice za zdravstvo PGŽ-a.

2. Dom zdravlja PGŽ-a dostavit će u najkraćem roku prijedloge za uspostavu pune funkcionalnosti ordinacija obiteljske medicine na otoku Krku, što uključuje i organizaciju turističkih ambulanti u razdoblju turističke sezone 2024. godine.

3. Zavod za hitnu medicinu PGŽ-a dostavio je prijedlog za sufinanciranje 4 dodatna liječnika u timu 2 ispostave Krk Zavoda za hitnu medicinu, a u najkraćem roku dostavit će i prijedlog za sufinanciranje dodatnih liječnika i medicinskih sestara koji bi preuzeli ambulantu za hitni prijem pacijenata u Krku za cijeli otok Krk.

4. Upravni odjel za zdravstvo PGŽ-a, dostavit će prijedlog novih povoljnijih uvjeta za mlade liječnike u cilju iznalaženja rješenja na otoku Krku za 60% ugovornih ordinacija, čiji liječnici za nekoliko godina idu u mirovinu, a opredijeljeni pacijenti ostaju bez liječnika, ne uzimajući u obzir i tisuće gostiju i neopredijeljenih pacijenata koji će ostati bez osnovne zdravstvene zaštite.

Međutim, ne samo da se stanje nije popravilo, nego se uvelike pogoršalo. Na otoku Krku radi samo jedna turistička ambulanta, ona o Baški, a iz Županije je odaslano priopćenje da će sve turiste (besplatno) primati postojeći liječnici koji su i do sada bili preopterećeni, a onda možemo zamisliti u kakvoj se situaciji nalaze kada se broj stanovnika na našem otoku ljeti višestruko poveća. Nedavno je zatvorena ambulanta u Omišlju i trenutno na Krku rade samo ambulante obiteljske medicina u Krku, Malinskoj, Puntu, Dobrinju i Vrbniku, ali, kako stvari stoje, i taj će se broj smanjiti, budući da već ove godine nekoliko liječnika odlazi u zasluženu mirovinu.

Javnosti se dramatičnim apelom obratio dr. Željan Žic:

Osjećam dužnost i obavezu obratiti Vam se s brigom za opstanak primarne zdravstvene zaštite na našem otoku i molbom za Vaš angažman u pronalaženju načina i stimulacija privlačenja mladih liječnika i medicinskih sestara za rad u obiteljskoj medicini. Kao liječnik obiteljske medicine pri kraju svojeg radnog vijeka u svoje osobno ime želim Vam skrenuti pozornost na stanje u zdravstvu našeg otoka. Nakon studija u Rijeci staž sam odradio dijelom u Domu zdravlja Krk te nakon toga 7 godina radio na određeno u turističkoj ambulanti u Puntu te zamjenama u svim ambulantama otoka kao i na Hitnoj pomoći Doma zdravlja Krk u zimskim mjesecima. 1990 godine konačno dobivam stalni posao i radno mjesto u ambulanti Dobrinj Šilo. 1991, godine kao dragovoljac priključujem se sanitetskoj ekipi na ratištu u Lici. Po povratku s ratišta ravnatelj me raspoređuje u ambulantu Malinska zbog velikog broja prognanika smještenih u hotel Tamaris u Malinskoj. I od tada do danas posao me vezao za Malinsku u kojoj sam već punih 32 godine. Iz postojećih činjenica smatram se kompetentnim da poznajem situaciju u zdravstvu na otoku.

Nisu samo liječnici u nezavidnoj situaciji, nego i medicinske sestre. Osvrt na rad medicinskih sestara/tehničara u ambulantama opće medicine na Krku poslala je medicinska sestra Marina Vranić čiji dopis u cijelosti objavljujemo:

Poštovana ravnateljice i glavne sestre, ovim osvrtom želim skrenuti pažnju na rad i uvjete rada u kojima radimo.

Prvenstveno iz razloga jer je rad u ordinacijama za nas medicinske sestre postao doslovno ratna zona – vađenje krvi, upisivanje pacijenata, javljanje na telefon, meilovi, automat za naručivanje lijekova, pripreme za šivanja i manje zahvate,opservacija pacijenata u hitnim stanjima jer često hitni slučajevi u odsutnosti hitne završe kod nas i naravno o održavanju čistoće ordinacije i čišćenja instrumenata i sterilizaciji na kraju radnog vremena neću ni govoriti

A sada smo jednostavno bačene u vatru pokrivanjem turista i vanjskih pacijenata koje jednostavno zakonski ne znam kako mi pokrivamo jer niti smo potpisali ikakav aneks ugovora o radu u turističkim ambulantama niti se nas je u bilo kojem smislu pitalo jesmo li za taj rad suglasni.

S time da samo napominjem da na otoku Krku ne pokrivamo samo turiste (u lipnju ove godine 140 000 stranih gostiju je prijavljeno po podacima na stranicama turističke zajednice otoka Krka)

tu su još naravno i radnici u turizmu koji sezonski borave na otoku i do 6 mjeseci te ljudi koji sezonski borave na Krku jer ovdje imaju nekretnine i naravno da povremeno trebaju zdravstvenu skrb.

Rad s turistima koji imaju EKZO ili su bez osiguranja zahtijevaju veliki dio našeg vremena jer administracija koja je povezana s njima je ogromna, znači potrebno je svaku EKZO upisati prvo u program zatim u cezih sustav a za privatne pacijente račun.

Druga stvar je turisti ne znaju niti ih zanima naš rad i raspored rada u ambulanti, kad je vađenje krvi, kad su telefonske konzultacije i sl, oni traže uslugu na koju imaju pravo i remete naš kontinuirani rad s pacijentima koji su naši upisani pacijenti, pa se tako svaki dan suočavamo s napadima i nervozom pacijenata koji moraju dugo čekati na pregled i da bi dobili uslugu koja ima zakonom pripada a tko je prvi na udaru mi medicinske sestre/tehničari koje smo prvi kontakt i osobe koje eto su na šalteru.

A s time da nitko ne vodi računa da je to dodatan rad i angažman s naše strane i da ne stignemo sve napraviti i završiti u radno vrijeme pa se svaki dan ostaje van radnog vremena da bi se sve potrebe pacijenta i rada ambulante zadovoljile.

Takav dodatan rad i angažman bi trebao biti drugačije valoriziran, bodovan i nagrađen, pa Vas molim da ne rabite fraze „to Vam je u radno vrijeme” jer NIJE.

A naravno da ne zaboravim napomenuti da još uz svoju ambulantu i rada s turistima mijenjamo ambulante odsutnih doktora, bilo zbog bolovanja ili godišnjih.

Trenutno mi u ordinaciji Barbiš smo zamjena za dr. Perekovića (bolovanje), turistička i radimo normalno svoju ordinaciju (1736 pacijenata u timu)

A liječnik koncesionar dr. Mijić u našoj smjeni ne prima vanjske pacijente nego sve usmjerava nama.

Uz ovakve uvjete rada nije ni čudo da medicinske sestre odlaze (3 kolegice unazad mjesec dana).

Činjenica je da rad u ovakvim uvjetima je doslovno neodrživ i da se definitivno nešto treba promijeniti.”

 

Izvor: otok-krk.org

Share

Written by:

PRISTUPAČNOST SADRŽAJA AKTIVNA