Dovršen je maritimni centar vrijedan 13,7 milijuna kuna

Dovršen je maritimni centar vrijedan 13,7 milijuna kuna

Poštovani stalni ili privremeni stanovnici Općine Malinska-Dubašnica,

srdačno vas pozdravljam pred blagdan naše Župe Dubašnica, sv. Apolinara – Polinarove, ujedno i dana naše Općine – 20. srpnja. Kao što kaže stara narodna poslovica, život je stalna mijena, pa tako možemo reći da je i razdoblje od Uskrsa do najtoplijeg mjeseca u godini proteklo brzinom kojom ptičica preleti iznad krova kuće, slikovito rečeno. Možda je učinak brzine prolaska pojačao i dojam da smo od blage zime i proljeća odjednom još u svibnju uletjeli u toplinske rekorde, a isto nam se dogodilo i u lipnju, a vjerojatno će tako biti i tijekom cijelog ljeta. No ima to i svoje dobre strane, turistička je sezona započela puno ranije nego inače, noćenja su na razini rekordne 2019. godine, a svi pokazatelji, osim ratne nestabilnosti i neizvjesnosti koja prijeti s istoka Europe, pokazuju da će turistička sezona biti izvanredna.

 

Uređeni su park Rupa i dječji parkić Krokišće

 

Pitanje koje se uvijek nameće na početku sezone jest: Jesmo li kao Općina poduzeli sve za pripremu turističke sezone? Smatram da smo dosta učinili no uvijek može i više i bolje. Tijekom svibnja u potpunosti smo dovršili maritimni centar vrijedan 13,7 milijuna kuna i u njega smjestili interpretacijski centar maritimne baštine DUBoak čiji je postav sufinanciran EU novcem, rekonstruirali cijeli park/plažu Rupa, a jedan njezin dio na pomorskom dobru dobio je i novu kamenom popločenu šetnicu, dok će nastavak uslijediti kada krenemo u izgradnju sunčališta u sljedećim godinama.

Sama zgrada ništa ne znači, ako se u njoj ljudi koji budu radili i tumačili, moderno rečeno „interpretirali“ maritimnu i onu ruralnu dubašljansku baštinu, ne budu trudili predstaviti je u najboljem stilu, no uvjeren sam da će tim mladih ljudi okupljen oko Iva Bogovića, voditelja Interpretacijskog centra, to itekako dobro znati činiti. Nastavak kulturnog uzdizanja slijedit će potom kroz Kuću dubašljanske baštine u Bogovićima i dalje. U tom se području dodatno uredio dječji park Krokišće i upotpunio novim igralima, iako ga već sada projektiramo da u budućnosti postane tematski park koji će pratiti maritimnu priču neposredne okolice.

Rekonstruirali smo i kamenom popločili i najstariju malinskarsku ulicu svima znanu pod nazivom Kala koja je sada dobila prepoznatljivi primorski šarm i pravi je ures okolnih ugostiteljskih objekata i najstarijih kuća Malinske.

Sagradili smo nova sunčališta u središtu Vantačića i na potezu Vantačići – Porat i time povećali kapacitet plaža na zapadu Općine. Prijeko je potrebno to u skoroj budućnosti učiniti i na području Malinske, posebice na području Vrulje i Drage, ali za to su potrebne dozvole, a ponekad i studije utjecaja na okoliš. Ulaganja u budućnosti svakako moraju pratiti razvoj cijele Općine. Moramo dovršiti i cjeline pa je stoga popločavanje preostalog dijela trga od Interpretacijskog centra DUBoak do istezališta na Novom trgu prioritet za razdoblje od listopada do kraja kalendarske godine. Po ljeti će krenuti i javna nabava za izgradnju Zelene tržnice na Markatu i boćališta u Oštrobradićima, a zatražili smo i građevinsku dozvolu za vatrogasni/društveni dom koji će se graditi pored autobusne stanice Šepić. O vrijednosti investicija nije zahvalno govoriti jer izrađeni troškovnici brzo zastarijevaju od ponuda građevinskih poduzeća i znatno odstupaju zbog dodatnoga nestabilnog tržišta rada i cijena materijala koje se mijenjaju iz dana u dan.

 

 „Smiren“ je promet na više mjesta

 

Kao što je vidljivo, do predsezone je uređeno i nekoliko prometnih projekata smirivanja prometa od kojih valja istaknuti preregulaciju Kvarnerske u jednosmjernu ulicu, kao i Ostrogovićeve te preostalog dijela Pančićeve ulice, sve kako bi se sa što manjom brzinom ulazilo u područje oko marketa Trgovine Krk i konobe Bracera te time zaštitilo brojne pješake i bicikliste. Raskrižje u Milčetićima znano pod imenom „Na kapelu“ također se prometno „umirilo“ pa sada više nećemo imati izravnog zalijetanja iz smjera Bogovića kroz Milčetiće, već će i vozila iz tog smjera morati usporiti kako bi ušli u prijelazni kružni tok. Time se sigurnost uključivanja vozila iz pravca Ulice Ivana Milčetića Matine povećala, kao i dijela koji dolazi iz pravca Porta znatno smirio. Najesen slijedi umirivanje vodoravnom i okomitom signalizacijom Ulice Branka Fučića. U Radićima će se također obaviti jedan građevinski zahvat koji bi trebao smanjiti brzinu na ravnini te ceste/ulice.

U mjestima Sveti Anton i Kremenići projektirana je izgradnja odvodnje otpadnih voda, a na dionici ceste od Sv. Vida do Kremenića, gdje se neće izvoditi kanalizacija, zasad su Ponikve vode izmijenile zastarjelu vodovodnu instalaciju. Potom je ta dionica dobila novi sloj asfalta što je izvela Županijska uprava za ceste. Brojne su ceste uređene do početka lipnja, s iznimkom Rove gdje tek treba prionuti završetku uređenja javne rasvjete i cesta na području od Mihovilića prema Blue Waves resortu i parkirališta. Parkiralište na Rovi u planu je izgradnje Komunalnog društva Dubašnica koje upravlja svim parkiralištima pod naplatom. Treba spomenuti da je i 3,7 milijuna kuna vrijedan projekt zamjene rasvjetnih tijela započeo konačnim okončanjem žalbenih procesa javne nabave koja je trajala više od godinu dana. Njezina izvedba započet će još tijekom turističke sezone kako bi se s novom energetski prihvatljivom LED rasvjetom odmah smanjili računi utroška električne energije koji su na razini cijele godine do sada iznosili više od jedan milijun kuna.

Ove godine odustalo se od naplate parkirališta u Portu zbog nekoliko neriješenih pitanja koja će se definirati tijekom ove godine kako bismo u sljedećoj turističkoj sezoni imali pod naplatom i područje na istočnoj strani luke Porat. Već početkom rujna u završnu će fazu izgradnje ući luka Porat jer se dobivena sredstva Ministarstva mora i infrastrukture moraju utrošiti u tekućoj proračunskoj godini.

 

Županija je obećala uložiti sredstva u projektiranje luke Malinska

 

Prigodom otvaranja Interpretacijskog centra maritimne baštine župan Primorsko-goranske županije, Zlatko Komadina, obećao je ulaganje veće od 1,2 milijuna kuna vrijednog projektiranja luke Malinska. Projekt izgradnje malinskarske luke, posebice zbog produženja i krajnjeg uređenja obaju lukobrana, tzv. nasipa i Nove rive na Lastavici, izvedbeno bi bio vrijedan više od 80 milijuna kuna i izgradnjom bi se u potpunosti zaštitilo luku od zapadnih vjetrova te dobio prilično veliki broj novih vezova postavljanjem nekoliko novih pontona. Ulaganje u korijen lukobrana pored dizalice obveza je KD Dubašnica da to učini još potkraj ove godine i početkom sljedeće, jer gospodari područjem lukobrana putem najma kućica za ugostiteljsko-trgovačke usluge te naplate parkirališta i to je bio uvjet dobivanja koncesije na lučkom području kojim upravlja Županijska lučka uprava Krk. Napominjem da je potkraj lipnja u tijeku drugi javni uvid, tj. završno izlaganje VII. izmjena Prostornog plana Općine Malinska-Dubašnica koje će potom proći još proces donošenja na Općinskom vijeću te ovjeru u nadležnom županijskom Zavodu za prostorno uređenje i Ministarstvu graditeljstva.  Osim komunalnih i administrativnih zadataka, za Općinu Malinska-Dubašnica važno je odraditi i brojna društvena događanja i zabave; osigurati sigurnost, čistoću i urednost plaža i javnih površina; ukloniti „rezervirana mjesta“ ručnika i šatora na pomorskom dobru; kazniti brojna nepropisno parkirana vozila i spriječiti ili barem umanjiti opasnosti od prekomjernog prometa, gužve i galame, kako bi naš gost imao miran san i dostojan odmor vrijedan ponovnog povratka na naše more i našu lipu valu.

Stoga svim stanovnicima Općine Malinska-Dubašnica, gostima i privremenim stanovnicima te brojnim povratnicima iz inozemstva i dijaspori, od srca čestitam Polinarovu i želim im da uživaju u ljepotama naše prirode i mora te da se dobro odmore ovoga toploga ljeta.

Robert Anton Kraljić,

načelnik

Share

Written by:

PRISTUPAČNOST SADRŽAJA AKTIVNA