Načelnik Kraljić na radiu OK

Načelnik Kraljić na radiu OK

Načelnik općine Malinska – Dubašnica, gostovao je 29. travnja 2016. godine na radiju OK. U nastavku prenosimo obraćanje načelnika Roberta Antona Kraljića u cijelosti.Dobar dan i srdačan pozdrav svim slušateljima Radija OK, a poseban pozdrav našim iseljenicima u Americi te gradonačelniku i načelnicima otoka Krka, koji bi upravo sada trebali biti kod naših dragih Merikana kao novopridošli gosti pri proslavi  25. obljetnice Kluba Otok Krk.


Osvrt na 29. sjednicu Općinskog vijeća


Eto, da započnem sa 29. sjednicom općinskog vijeća Općine Malinska – Dubašnica  održane  25. travnja  sa malo politike, koja je za dio vijećnika naše Općine valjda trebala biti početak političke krize u Općini Malinska – Dubašnica, no eto prvi pokušaj ipak nije uspio.


Radi se o tome da je sveukupno 6 vijećnika oporbe,  dakle HDZ-a odlučilo ne prisustvovati Vijeću zbog podosta razloga od kojih je nekolicina čista nebuloza, no to je njihovo legitimno pravo, ali ako smatraju da je jedan od razloga broj od 13 tema za raspravu  tijekom sjednice to dovoljno govori koliko su to jaki razlozi. Broj od 29  održanih sjednica i  jedne svečane za Polinarovu 2015  godine, dakle ukupno njih 30,  je pokazatelj koliko radimo. Naime,  to je prosjek od 10 sjednica na godinu i jedan  je od pokazatelja koliko toga želimo promijeniti ili pak  podijeliti sa vijećnicima. No u stvari jedan od razloga je bio što se nekim čudom poklopila i greška (točnije dvije) općinskog odjela za računovodstvo i financije  i zbog kojih nismo mogli donijeti akt koji se zove “završni obračun Proračuna za 2015 g. ” sa  zaključcima i odlukom o raspodjeli  viška novčanih sredstava,  koje bi na istoj sjednici razvrstali u izmjene i dopune Proračuna za tekuću godinu.


Time smo spriječeni da neke projekte do početka sezone dovršimo, kao što su primjerice pločnik koji smo trebali povući od crkve Svetog Nikole, u centru pa sve do autobusne stanice, pa izgradnja malonogometnog igrališta u Dražinama itd.


Mi ćemo sada morati održati još jedno vijeće, polovinom svibnja i tada napraviti rebalans, ali više baš i neće biti vremena za gradnju, jer eto, primjerice i jučer je jedan gospodin, u strahu da mu ne pobjegnu turisti, zvao zbog bagera koji u susjedstvu u večernjim satima  radi iskop, iako je to do 01. lipnja dozvoljeno, naime i obrtnici moraju od nečega živjeti.

Dakle da se vratim na početnu temu.


Projekt gradnje novog dječjeg vrtićaOčito je da je izborna kampanja u našoj općini započela na način koji šteti važnim projektima, a  tu je posebice za spomenuti  projekt gradnje novog vrtića. Naime Općina je pri kraju 2013. godine,  otkupila ostatak terena ukupne veličine od preko 3.000 kvadratnih metara,  koji je u prostornom planu namijenila za izgradnju vrtića. Da Vas podsjetim, da je zemlja na području “Priko poja” u vrlo atraktivnom i mirnom dijelu Malinske, kupljena od gospodina Brnić Rudija koji je upravo zbog gradnje vrtića istu  prodao Općini po veoma povoljnoj cijeni, te je tražio od svih vijećnika da se ta zemlja ne koristi u druge svrhe, već isključivo za ono što smo i naveli kao razlog kupnje, a to je vrtić. Pritom smo potpisali izjavu da ćemo se držati dogovora i mi to sada i činimo.


U 2014 godini napravljen je  projekt i za navedeni objekt  dobivena građevinska dozvola u 2015. godini. Priprema kompliciranog procesa javne nabave po sistemu “ključ u ruke ”  i provedba iste je  obavljena početkom ve godine  i sada kada smo pred odabirom najboljeg ponuditelja izgradnje dječjeg vrtića za 2 jasličke i 4  vrtićke skupine, a u budućnosti  predviđen da može imati  3 + 5 skupina i vrijedan cca 18 milijuna kuna problem je:  mjesto izgradnje, način financiranja, smještaj u samoj Malinskoj, (a pitam se gdje bi trebao biti nego u mjestu kamo ima najviše stanovništva i djece ?) , pa problem montažne izgradnje koja je,  dokazano energetski najučinkovitija i za nju se dobiva certifikat klase A .
Sve je to problem za vijećnika Spicijarića i vijećnicu Kovačić, koji eto u 20 godina nisu uspjeli ustanoviti  čak ni  poziciju izgradnje novog vrtića i izmišljaju sve moguće razloge kako do izgradnje  ne bi došlo. Dakle, sumnja u poziciju, projekt, pa onda  valjda i u građevinsku dozvolu jer kao ni prostor ni projekt ne zadovoljavaju, valjda sumnja  i u budućeg izvođača , a za izgradnju su se prijavile  tri renomirane građevinske tvrtke.

U želji da naš otok Krk, kao i do sada, bude ispred svih u puno stvari, želja je da budemo prvi u gorućem problemu  upravljanja troškovima , tu je primjerice štednja u energetici i želja za očuvanjem okoliša, temeljena na strategiji nulte stope stakleničkih plinova, za koju su se općine i grad Krk odlučile. Upravo zato, samim time odluka ide u smjeru da napravimo energetski  učinkovit dječji vrtić u Malinskoj, a ne u Milovčićima, koje opetovano predlažu navedeni vijećnici, iako znaju da nismo niti u vlasništvu zemlje na toj 2 – 3 kilometra udaljenoj lokaciji od centra Malinske .


Oporba bi vjerovatno likovala da takav objekt ne napravimo,  iako je vijećnik Spicijarić pred svim vijećnicima za vrijeme pretprošle sjednice  rekao da on sigurno neće kočiti izgradnju vrtića. Pa se sada s pravom pitam, čemu je  takav monolog na par stranica  u pismu upućenom vijećnicima među ostalim  usmjeren baš i prema gradnji vrtića?

Uglavnom, ovih će dana biti će donesena odluka o odabiru izvođača radova koji zadovoljava sve uvjete, a javnost će o tome biti izvještena .


Odluke na 29. sjedinici Općinskog vijeća


Sjednica je održana, kvorum je postojao, a među značajnijim odlukama spomenuo bih i odluku o uređenju prometa na području Malinske i to jednosmjerne ulice Kralja Tomislava od hotela Malin prema Cuklićevu kroz Riječku. Zaživjelo je i jednosmjerno uređenje u centru mjesta Porat kao i u ulicama Ljudevita Gaja te Put Haludova.

Najesen, ćemo slično urediti i za područje oko škole u Bogovićima, valjda istodobno kada promijenimo  i status Područne u Osnovnu školu Malinska – Dubašnica.


Besplatan parking za mještane naše Općine


I jedna radosna odluka o naplati parkiranja, a to je  da stanovnici koji imaju prijavljeno prebivalište na teritoriju Općine Malinska – Dubašnica za ljetnu sezonu 2016 godine imaju povlaštene karte u iznosu od 0 kuna , jer je eto 30 kuna mjesečno bilo previše, ipak smo mi na kraju krajeva škrbni Boduli 🙂Infrastrukturini radovi


Spomenuo bih da stanovnike područja Rove  i turiste  tamošnjih hotela, moram moliti za još malo strpljenja , radovi na dvosmjernoj cesti te pločniku na Rovi bi trebali bi do kraja svibnja završiti i time bi u sezonu 2016 ušli sa pravim pristupom kakvo to područje i zaslužuje. Isto vrijedi i za raskopane Barušiće kamo Ponikva mijenja mjesnu vodovodnu mrežu , dok su Oštrobradići sada u potpunosti završeni i pušteni u promet ,također  oprez kod Plodina.

Radovi na području maslinarskog područja iznad Porta  kamo je napravljen cjevovod  za maslinare su završeni,ali se još mora pristupiti uređenju oborinskih kanala kao i popravljanju pristupa za što će se utrošiti 40.000 kuna donacije koju su dali sami građani kojima je priključena voda u maslinike.


Hvale vrijedna nagrada maslinovom ulju OPG JUD


Moramo tu pohvaliti posebice našeg maslinara Branka Juda koji je za svoje ulje “Utla” u New Yorku na najpoznatijem sajmu masl.ulja iz čitavog svijeta dobio zlatnu medalju .Prostor za čuvanje djece


Za mnoge roditelje koji ne znaju kamo će se djecom nadamo se da ćemo od 1.lipnja otvoriti  prostor za dadiljanje kapaciteta 8 dječice, a onda kasnije i 12,  u prizemlju kuće na adresi Dubašljanska 78. No, o tome više prilikom javljanja slijedeći put i nadam se provedenog i završenog natječaja.Centar Malinske – prioriteti uređenja


Važno za spomenuti da ljudi ne misle da je centar Malinske u drugom planu, u fazi za dobivanje građevinske dozvole je plaža ispred hotela Maestral koja bi se gradila u jesen i doživjela bi potpuni preobražaj, s dva nova i duža mula i tri plaže između  tih mulića , s jednim dijelom koji bi bio namijenjen za djecu i osobe koje se teže kreću, a dva obuhvata su u fazi projektiranja i to onaj, rekao bih teži oko sadašnje zgradice Turisrtičke zajednice, Kale, prostora ispred Privredne Banke Zagreb  i operativnog mula gdje  bi u skoroj budućnosti, možda već za godinu dana trebala biti fontana ( taj dio zovemo obuhvat 5 ) , kao i obuhvat 2 oko Erste banke i parkom ispred restorana Obala ( obuhvat 2 ) koji je puno lakši za projektiranje i izgradnju jer nema podzemnih voda te je i u budućnosti namijenjen za park i instalacija bitnih za mlade jer će tu već ove sezone zaživjeti hostel koji je obnovljenNajava događaja


Od događaja možemo polako najaviti Sensu, koja će ove godine trajati  u vidu manifestacije Dani sira od 02 do 08. svibnja, a u četvrtak 05. svibnja pozivamo sve goste i na Svetu misu nakon koje će se po drevnom običaju “teć za sir”, te na kasnije druženje na već uobičajenoj  fešti od sira i drugih delicija. Za organizaciju će ovaj put biti u većem dijlue nadležna Tur istička zajednica Općine Malinska-Dubašnica , pa eto …. navratite. Mi ćemo ovaj put baš u to vrijeme biti u Francuskoj, točnije partnerskoj općini  Aixe sur Vienne  blizu Limogesa i to na na svečanost koja se zove Ostension. Održava se svake sedme  godine, a pozvani smo sa delegacijom koja broji 50 ljudi iz naše Općine, među kojima je i nekolicina pripadnika naše KUU Dubašnica, koja će tamo malo zasopst i zatancat kako bi pokazali običaje našega kraja i otoka Krka. Navedena fešta, koja je u stvari više od tisuću godina stara ceremonija relikvija župe Aixe sur Vienne….. eto toliko od mene za ovaj put, a mi se čujemo u petak 05. svibnja, uživo iz Aixe.


Veliki pozdrav svim slušateljima Radia Ok .

 

Share

Written by:

PRISTUPAČNOST SADRŽAJA AKTIVNA