EU PROJEKTI: FoRESisT i SReST

Adresa: Stipkino 21, 51511 Malinska • tel. 051 859 961  • fax. 051 859 961 •  @ dubasnica@malinska.hr  • web. www.malinska.hr • pon. – pet. 07,00 – 15,00

NOVOSTI I NATJEČAJI I JAVNE NABAVE I ODLUKE I SAVJETOVANJA I SKUPŠTINA I PRISTUP INFORMACIJAMA  I PARKING I GROBLJA I JAVNI TUŠEVI I EU PROJEKTI I POČETNA

FoRESisT projekt


Očuvanje i vrednovanje šumskih i poljoprivrednih ekosustava na prekograničnom području sufinanciran iz programa Interreg Slovenija – Hrvatska 2021.- 2027.

Projekt FoRESisT ima za cilj na prekograničnom području poboljšati status očuvanosti staništa, podržati biološku raznolikost u ekološkoj mreži Natura 2000i vrednovati usluge ekosustava posebno u odnosu na šume, poljoprivredna i slatkovodna staništa. Provedene će biti opsežne aktivnosti istraživanja i zaštite šumskih i poljoprivrednih ekosustava na području Opatije (na Dobreću), na otoku Krku i na području Krasa.

Na području Opatije bit će provedene opsežne aktivnosti zaštite šume pitomog kestena na Dobreću, kako bi se utvrdila njegova ugroženost s obzirom na opasnosti od stranih invazivnih vrsta ali i pripremile te provele konkretne aktivnosti zaštite šuma pitomog kestena. Na sjeverozapdnom dijelu otoka Krku i na području Krasa u Sloveniji bit će provedene detaljne analize kako bi se utvrdilo trenutno stanje staništa i bioraznolikosti područja šumskih i poljoprivrednih ekosustava .

CILJEVI: Konačni je cilj izrada zajedničke stručne procjena razine ugroženosti istraživanih staništa te definicija i provedba konkretnih mjera za ublažavanje i sprječavanje ugroze staništa.

REZULTATI: Integralno istraživanje pridonijet će valorizaciji prirodno-kulturnih resursa i očuvanju bioraznolikosti šumskih i poljoprivrednih ekosustava.

Partneri: Grad Opatija (vodeći partner), Komunalno društvo Dubašnica iz Malinske, Hrvatski šumarski institut iz Jastrebarskog i slovenski partneri Gozdarski inštitut Slovenije iz Ljubljane, Univerza na Primorskem i slovenska neprofitna organizacija za očuvanje prirode i interpretaciju baštine Nativa, Institut za održivi razvoj iz Ljubljane.

Proračun projekta: 1.474.765,94 eur

EFRR sredstva: 1.179.812,73 eur

Proračun KD Dubašnica: 249.000,00 eur

od čega EFRR sredstva: 199.200,00 eur

vlastita sredstva: 49.800,00 eur

Trajanje projekta: 30 mjeseci (1.3.2024.-31.8.2026.)

Projekt je sufinanciran iz sredstava Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Interreg programa Slovenija – Hrvatska.

WEB STRANICA: FoRESisT


SReST projekt   INTERREG DANUBE


 

SReST projekt u sklopu Interreg DANUBE programa nudi rješenja kroz promicanje agrobiološke raznolikosti i valorizaciju prehrambene baštine na društveno odgovoran način. Samim time, projekt bi trebao pomoći poboljšati lokalne poljoprivredne lance uz očuvanje prirodnih i lokalnih zajednica i kulture, ali i promicanje održivog turizma. SReST razvija zajednička rješenja za poboljšanje socioekonomskog razvoja i promicanje alternativnih modela i stvara konkurentni novi turistički proizvod –„slow food“, itinerare utemeljene na agrobioraznolikosti i prehrambenoj baštini. Ukupna vrijednost projekta je 1.540.470,00 eura. KD Dubašnici je namijenjeno 118.000,00 eura, od čega su 80 % bespovratna sredstva EU-a, a 20 % je sudjelovanje KD Dubašnica. Osim za plaće djelatnika, glavnina sredstava utrošit će se na mapiranje potencijala i potreba lokalne zajednice i njihovo umrežavanje. Tako će se kroz projekt formirati nove i uređivati postojeće šetnice radi izravnog povezivanja poljoprivrednih proizvođača i njihovih korisnika, te će se osmišljavati, razvijati i provoditi manifestacije koje pridonose valorizaciji, očuvanju i promociji lokalne gastronomske i poljoprivredne baštine, ali i kulturne i prirodne baštine u cjelosti. Očekivano trajanje projekta je od 1. siječnja 2024. do 30. lipnja 2026. godine. Projekt obuhvaća Dunavsku regiju, odnosno zemlje Podunavlja. U projektu sudjeluju projektni partneri iz Hrvatske, Slovačke, Mađarske, Srbije, Crne Gore, Slovenije te Bosne i Hercegovine.

Fokusiranjem na bioraznolikost, gastronomsku baštinu i lokalni identitet, sudjelovanjem u projektu želimo proširiti turističku ponudu i promovirati „slow food“ turizam temeljen na istraživanju gastronomske tradicije i lokalnih zajednica koje je čuvaju, stoga je naglasak studijskog putovanja i kick-off sastanka na kojem smo sudjelovali u travnju 2024.g. bio upoznavanje sa brojnim dobrim praksama “slow food” ponude u Postojni i regiji Carinthia. Od slow food restorana preko slastičarni koje koriste samo prirodne i lokalne sastojke, do obiteljskih gospodarstava i farmi, susreli smo se s brojnim inspirativnim dionicima koji s velikim entuzijazmom rade na razvijanju i promociji održivog turizma i gastro ponude. Rješenja koja ćemo razviti tokom 30 mjeseci trajanja projekta, neće biti ograničena na lokalnu razinu, već će imati širi međunarodni utjecaj.

Partneri: Općina Postojna (vodeći partner), Ekonomski univerzitet u Bratislavi, Institut za održivi razvoj Nativa, Poljoprivredna zadruga Otoka Krk, Komunalno društvo Dubašnica, Vlada mađarske regijom Hajdú-Bihar, Agencija za ekonomski razvoj Sarajevske regije – SERDA, Turistička organizacija Zapadne Srbije, Udruženje građana „Vedrina Polimlja“, te Nevladino udruženje” Kisele vode” iz Crne Gore.

Projekt se provodi u okviru Interreg DANUBE Programa, a sufinancira ga Europska Unija.

  • Proračun projekta 1 577 500 Eur
  • ESRR sredstva 1 262 000 Eur
  • Trajanje projekta 01.01.2024. – 30.06.2026.

Vodeći partner:

  • Općina Postojna
    SLO – 6230 Postojna, Ljubljanska cesta 4

WEB STRANICA:  SreST

SreST logo
Izvor: dubasnica.hr

NOVOSTI I NATJEČAJI I JAVNE NABAVE I ODLUKE I SAVJETOVANJA I SKUPŠTINA I PRISTUP INFORMACIJAMA  I PARKING I GROBLJA I JAVNI TUŠEVI I EU PROJEKTI I POČETNA

 

 

Share
PRISTUPAČNOST SADRŽAJA AKTIVNA