Unatoč pandemiji uzrokovanoj COVIDOM-19, u 2020. i 2021. godini, uz financiranje Općine Malinska-Dubašnica, nastavljeni su radovi na arheološkom nalazištu Cickini u mjestu Sv. Vid-Miholjice. Kao što je već dobro poznato, riječ je o kasnoantičkom sklopu koji se sastoji od crkve s baptisterijem i pomoćnim prostorijama iz 6. stoljeća i stambenog kompleksa smještenog istočno od crkve.
U 2020. godini obavljani su građevinski radovi konzervacije i sanacije na prostoru stambenog kompleksa koji su obuhvatili cisternu za vodu te preostale građevinske strukture koje spajaju cisternu s prostorom središnje dvorane na zapadu.
Do sada su na nalazištu istražene tri cisterne za vodu. Kako je cijeli sklop sagrađen izvan većih gradskih središta – u blizini ceste koja je povezivala dva antička grada, Fulfinum i Curicum – cisterne za vodu bile su prijeko potrebne za funkcioniranje sakralnog objekta i života kompleksa. Uz crkvu, kao pomoćne prostorije, sagrađene su dvije manje cisterne od kojih se jedna nalazi uz krstionicu koja je služila za pohranu vode potrebne za krštenje. Najveća je cisterna u sklopu stambenog dijela kompleksa, nasuprot kuhinjskog prostora. Zidovi su joj obloženi crvenkastom hidrauličkom žbukom te ojačani prizidima i kontraforima. Podupirali su svodnu konstrukciju koja do danas, na žalost, nije sačuvana. Prigodom postupka sanacije sve su strukture očišćene od vegetacije; posebno se pazilo da se postojeći zid razgradi u što manjoj mjeri. Na zidovima su djelomično sačuvani ostaci izvorne žbuke koje se pokušalo očuvati i predstaviti gdjegod je to bilo moguće. Nestabilan i nevezani kamen s kruništa demontiraj je, nakon čega je taj isti kamen uz vapneni mort vraćen na zid. Podnica cisterne, izrađena od hidrauličke žbuke, prekrivena je drenažnom tkaninom i slojem pijeska, kako bi se u što većoj mjeri spriječio daljnji rast raslinja.
U 2021. godini Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka nastavio je s arheološkim terenskim istraživanjima na istočnom dijelu stambenog kompleksa u dvije južne prostorije; očišćen je prostor potkovaste apside i izrađena odgovarajuća nacrtna dokumentacija.
U ovom se dijelu nalazišta jasno iščitavaju dvije faze gradnje. U prvoj je fazi sagrađen pravokutni objekt od nekoliko pravilno raspoređenih prostorija. Središnja je prostorija prvotno bila kvadratnog oblika, dimenzija oko 8,50 x 8,50 metara. Na južnom je zidu imala prolaz kroz koji se ulazilo u bočnu pravokutnu prostoriju, dimenzija oko 4,5 x 8,5 metara. Tlocrt objekta prema jugu nastavlja se još jednom prostorijom većih dimenzija, tek djelomično istraženom i njezine točne dimenzije još nisu poznate. U nju se ulazilo s vanjske zapadne strane. U drugoj je fazi na istoku prizidana potkovasta apsida, a južna je bočna prostorija pregrađena u dvije manje. Analize uzoraka žbuke koje se planiraju provesti u ovoj godini svakako će pridonijeti dataciji objekta i njegovih faza.
Proteklih se godina radilo i na izradi infoploča koje su na nalazištu postavljene u proljeće 2021. godine. Posjetitelju su na taj način osigurane sve potrebne informacije o nalazištu i zanimljive činjenice koje pomažu prilikom obilaska. Ploče su postavljene u suradnji Općine Malinska-Dubašnica, Turističke zajednice općine Malinska-Dubašnica i Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka.
Jasna UJČIĆ GRUDENIĆ, viša kustosica Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka